Club racing   10/04/16

Race 1 - AM Handicap Sissons trophy

Min

Max

Avg

Personal Handicap result - Helmsman trophy

Wind

#DIV/0!

Sail No.

Class

Helm

Crew

Elapsed time min.sec

Laps

PY

Corrected time

pos'n

Sail No.

Class

Helm

Crew

Elapsed time min.sec

Laps

PY

Personal Hcap

Corrected time

pos'n

PH adjustment

415

RS 300

R. Jones

 

49.28

5

979

3032

1

515

RS 300

J. Peters

 

49.59

5

979

46

2926

1

-18

542

RS 300

C. Bridle

 

49.39

5

979

3043

2

542

RS 300

C. Bridle

 

49.39

5

979

27

2961

2

-9

515

RS 300

J. Peters

 

49.59

5

979

3063

3

415

RS 300

R. Jones

 

49.28

5

979

13

2992

3

-9

4709

Solo

J. Donald

 

47.09

4

1140

3102

4

167533

Laser

F. Ash

 

51.23

4

1095

173

3039

4

0

518

RS 300

L. Pepper

 

50.38

5

979

3103

5

4709

Solo

J. Donald

 

47.09

4

1140

1

3099

5

0

167533

Laser

F. Ash

 

51.23

4

1095

3519

6

518

RS 300

L. Pepper

 

50.38

5

979

-43

3246

6

0

21459

2000

J. Upton

L. Welbourn

52.37

4

1101

3584

7

21459

2000

J. Upton

L. Welbourn

52.37

4

1101

114

3248

7

0

4975

Solo

A. Bayliss

 

59.14

4

1140

3897

8

1827

Streaker

J. Mason

 

60.48

4

1137

63

3800

8

0

450

Solution

S. Davy

 

57.42

4

1090

3970

9

1490

RS Aero 7

M. Clarke

 

57.13

4

1066

44

3866

9

0

1822

Streaker

N. Dyer

 

60.28

4

1137

3989

10

450

Solution

S. Davy

 

57.42

4

1090

9

3938

10

0

1827

Streaker

J. Mason

 

60.48

4

1137

4011

11

1776

Streaker

R. Wood

 

60.48

4

1137

9

3979

11

0

1776

Streaker

R. Wood

 

60.48

4

1137

4011

11

1822

Streaker

N. Dyer

 

60.28

4

1137

0

3989

12

0

1490

RS Aero 7

M. Clarke

 

57.13

4

1066

4026

13

4975

Solo

A. Bayliss

 

59.14

4

1140

-27

3991

13

0

5

Laser

G. Alexander

 

60.26

4

1095

4139

14

146228

Laser

A. Harding

 

60.42

4

1095

38

4018

14

9

1

Laser

B. Watson

 

60.36

4

1095

4151

15

1

Laser

B. Watson

 

60.36

4

1095

27

4051

15

9

146228

Laser

A. Harding

 

60.42

4

1095

4158

16

5

Laser

G. Alexander

 

60.26

4

1095

18

4072

16

18

1807

Streaker

S. Garrett

 

99.99

4

1137

6639

rtd

1807

Streaker

S. Garrett

 

99.99

4

1137

27

6485

rtd

 

5369

Solo

A. Ritchie

 

99.99

1

1140

26487

rtd

5369

Solo

A. Ritchie

 

99.99

1

1140

-83

28567

rtd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Race 2 - Fast Handicap class points

Min

Max

Avg

Race 2 - Slow Handicap class points

Wind

#DIV/0!

Sail No.

Class

Helm

Crew

Elapsed time min.sec

Laps

PY

Corrected time

pos'n

Sail No.

Class

Helm

Crew

Elapsed time min.sec

Laps

PY

Corrected time

pos'n

542

RS 300

C. Bridle

 

52.21

6

979

3208

1

1807

Streaker

S. Garrett

 

51.12

5

1137

2702

1

518

RS 300

L. Pepper

 

53.10

6

979

3258

2

4975

Solo

A. Bayliss

 

51.29

5

1140

2710

2

5

Laser

G. Alexander

 

60.18

6

1095

3304

3

1776

Streaker

R. Wood

 

51.52

5

1137

2737

3

415

RS 300

R. Jones

 

54.38

6

979

3348

4

1822

Streaker

N. Dyer

 

52.02

5

1137

2746

4

146228

Laser

A. Harding

 

61.15

6

1095

3356

5

1827

Streaker

J. Mason

 

53.24

5

1137

2818

5

515

RS 300

J. Peters

 

55.08

6

979

3379

6

4709

Solo

J. Donald

 

53.35

5

1140

2820

6

1

Laser

B. Watson

 

62.56

6

1095

3448

7

21459

2000

J. Upton

L. Welbourn

54.51

5

1101

2989

7

1749

Albacore

P. Bayliss

A. Hoddinott

60.33

6

1045

3477

8

2387

Splash

L. Lunla

 

56.11

4

1208

3488

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Race 3 - FastHandicap class points

Min

Max

Avg

Race 3 - SlowHandicap class points

Wind

#DIV/0!

Sail No.

Class

Helm

Crew

Elapsed time min.sec

Laps

PY

Corrected time

pos'n

Sail No.

Class

Helm

Crew

Elapsed time min.sec

Laps

PY

Corrected time

pos'n

518

RS 300

L. Pepper

 

37.18

3

979

2286

1

4975

Solo

A. Bayliss

 

35.03

4

1140

1845

1

5

Laser

G. Alexander

 

44.11

3

1095

2421

2

1827

Streaker

J. Mason

 

35.36

4

1137

1879

2

515

RS 300

J. Peters

 

39.34

3

979

2425

3

1776

Streaker

R. Wood

 

99.99

1

1137

21245

rtd

146228

Laser

A. Harding

 

44.42

3

1095

2449

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1749

Albacore

P. Bayliss

A. Hoddinott

43.15

3

1045

2483

5